تاریخچه

نقطه آغازين اين نوع سيستم ها را بايستي به سال 1793 ميلادي باز گرداند زماني که تاجران امريکايي به مشتريان خود نشان هاي مسيني مي دادند که مشتريان با جمع آوري آنها و ارائه مجدد آنها مي توانستند محصول ديگري خريداري کنند. در قرن نوزدهم اين روش توسط بسياري از تاجران و فروشندگان به کار رفت ، يکي از مثالهاي موفق آن دوران شرکت گرين يونيون تي در امريکا بود که به مشتريانش بليط هايي مي داد که مشريان با جمع آوري آنها مي توانستند پس از مدتي يکي از کالاهاي اين شرکت را تهيه کنند. اين نحوه تعامل با مشتريان پايه گذار حس اعتماد در بين مشترياني شد که سالها بعد با آغوش باز پذيراي رويکردهاي جديد و مدرن اين برنامه ها شدند. نقطه شروع مجدد و نوين اين نوع برنامه ها را مي توان به 1 ماه مي سال 1981 و خطوط هواپيمايي آمريکا ارجاع داد. اولين پکيج نوين و کامل لويال مارکتينگ توسط اين کمپاني به مشتريانش ارائه شد نام اين برنامه Advantage frequent flyer programبود و هدف آن ارائه خدمات ويژه بر مبناي مايل مسافرتي و ميزان بار براي مشترياني بود از اين خطوط هوايي زياد استفاده مي کردند. در اين برنامه ها ، مشتري پوينت يا امتيازاتي را به هنگام خريد بليط بدست مياورد و بعدا ميتوانست آنها را بعنوان پول نقد در ازاي خريد بليط يا حتي خريد ديگر محصولات پرداخت نمايد.در دهه گذشته بسياري از شرکتهاي ديگر غير هواپيمايي برنامه هاي وفاداري خود را با اين شرکتهاي هواپيمايي تلفيق نمودند و مشتري ميتوانست پوينتهاي برنده شده از طريق خريد بليط را در خريد کارت تلفن و حتي خريد بنزين مصرف کند.
يکي از معضلات بزرگ در اين نوع تفکر کپي برداري سريع از آنهاست. اکنون با گذشت سالها اين خط هوايي در کلوب لويال خود بيش از 50 ميليون عضو فعال دارد و همين امر موجب مي شود که ارزش برند اين خط هوايي هر روز بالاتر رود.
اصولا مي توان مبناي فکري ايجاد همچنين بسته هاي را به وجود آمدن فضايي رقابتي در تجارت دانست، شرکت ها با انجام اين برنامه ها سعي مي کنند فضاي رقابتي را با ايجاد يک حس وفادارانه در مشتريانشان به سمت خود بازگردانند. در همان سالها با نشان داده شدن اثرات بسيار مفيد اسن برنامه براي اين خط هوايي بسياري ديگر از ايرلاينها و آژانسهاي مسافرتي دست به کپي برداري از اين کار زدند،
برنامه هاي وفاداري محبوبيت فوق العاده اي در 15 سال گذشته به دست آورد، که طي آن مشتريان احساس کردند که استحقاق توجه خاص را دارند.شرکتها بايستي بهنگام طراحي برنامه هاي وفاداري خود به اين نکته ظريف و مهم توجه داشته باشند، ارائه مزايايي که هزينه هاي کمي دارد ولي باعث افزايش قدر و منزلت مشتري ميگردد، مانند دسترسي به خطوط سريع حرکت ( صندوقهاي ويژه) و يا جاي پارک اختصاصي.
 در نهايت موفقيت برنامه هاي وفاداري بستگي دارد به اينکه شرکت چگونه از داده هايي که از رفتار مصرف کننده جمع کرده است استفاده نمايد و از طريق آن شرايط و برنامه هاي وفاداري خود را تصحيح و بهينه نمايد.اکثر شرکتها سود بسيار کمي از طريق اجراي برنامه هاي وفاداري بدست مياورند در حاليکه برخي ديگر مانند eBay بسياري از موفقيتهاي مالي خود را مديون استفاده بسيار عالي از برنامه هاي وفاداري ميدانند.

جدیدترین مقالات

دلیل اهمیت باشگاه مشتریان برای برندها
تقریبا همه افرادی که به نوعی در کسب و کار فعالی...

قانون طلایی مشتری مداری
قانون طلایی مشتری مداری مي گويد: همیشه حق با مش...

ده اشتباه بزرگ در زمينه خدمت به مشتريان
در این مقاله ده راه ساده اما موثر را برای ده مش...

پنج نکته کلیدی در تهیه یک برنامه وفاداری موفق
 برنامه وفاداری را با برنامه فعلی بازا...

Copyright © 2008 - 2011 Hostitem.net. Powered by Maxitem.Com. All rights reserved.